cz   en

BLOG JIŘÍHO DVOŘÁKA

 

 “Než mít mrtvý firemní FB profil, tak to raději nemít žádný."


« zpět na seznam článků
Osvobozené dívky - osvobozené od zodpovědnosti?

Osvobozené dívky - osvobozené od zodpovědnosti?

V sobotu 28. března velkou část nejen českého mediálního prostoru zaplavila informace o propuštění na svobodu dvou českých dívek, které byly zhruba dva roky drženy v zajetí kdesi v odlehlé pakistánské provincii.

Je to na první dobrou samozřejmě dobrá zpráva, protože to dívky přežily a jsou zpět v České republice.

Co mě však velmi překvapilo, byly internetové diskuze.  Vždy do nich rád nahlédnu, protože sám se sebou hraji takovou hru.  Vždy si před nakouknutím do diskuze udělám odhad, jaký typ názorů se objeví a kolikaprocentní zastoupení bude každý názor mít.

K mému údivu ovšem jeden názor chyběl, a tak se ho zde pokusím vyjádřit.

V prvé řadě asi nejčastější názor byl, že je to super zpráva, že se dívky dostaly ven a k tomu byl tento názor ještě občas vyšperkován hláškou, že tato super zpráva alespoň přebíjí negativní zprávu o cíleném zřícení letadla pilotem společnosti Germanwings.

V další řadě byl, že česká vláda a turecká neziskovka IHH udělaly dobrou práci.

Poslední názor, který se tam občas objevoval, bylo opatrné varování, že tento příklad unesených holek, alespoň lidi přesvědčí, stejně tak jako tyto holky, že by se do nebezpečných oblastí nemělo jezdit.

A na tento názor navážu tedy svým, vzhledem k zastoupení v diskuzích, asi ojedinělým názorem.

Stejně tak, jako když se někdo opije, řídí automobil, vybourá se a má trvalé zranění.

Stejně tak, jako když gambler v kasinu prohraje své poslední peníze.

Stejně tak, jako když vrah dostane kriminál za vraždu.

Stejně tak, jako když někdo jede do destinace, o které se celosvětově po mnoho let ví, že je to peklo na zemi, kde žena nemá žádnou hodnotu, kde běloch je většinou automaticky považován za nepřítele, kde je unášení lidí na denním pořádku.


stažený soubor.jpegStejně tak mi těch holek není vůbec líto a naopak dodávám…

V této akci se Česko samozřejmě angažovalo. Byla zřízena krizová skupina, lidé na Ministerstvu zahraničí trávili nespočet dnů, týdnů a měsíců řešením této kauzy. Tajné služby se angažovaly.  Možná Česko i zaplatilo výkupné.

Z výše uvedeného vznikají dvě důležité otázky.

Proč to máme platit my z našich daní? 

A velká nekorektní otázka… - Bude někdo vynaložené náklady po dívkách chtít?

První otázka by měla být doplněna o otázku, kolik nemocných dětí čeká, až jejich rodiče seženou prostřednictvím různých sbírek 100, 200 nebo 300tisíc Kč, aby mohla proběhnout operace, kterou VZP nebo jiná pojišťovna neproplatí?  Proč, když stát řekne: „Tohle je území, kam opravdu nedoporučujeme nikomu jezdit.“ a někdo tam jede, proč se stát vůbec angažuje?  Proč stát neřekne „ Milý občane, my ti vůbec nepomůžeme, protože v těchto místech to buďto vůbec nejde, nebo je to strašně drahé a nebezpečné. A když jsi tam jel, tak jsi tam jel na vlastní nebezpečí.“

Druhá, ta nekorektní otázka zní…- Bude někdo vynaložené státní náklady po holkách chtít zaplatit?

Je úplně jasné, že v našem super korektním světě, si tuto otázku nikdo nedovolí položit, ale ten ožrala, co se vybourá a ještě má trvalé následky, tak po něm bude stát také chtít zaplatit škody, které opilý řidič svou hloupostí zavinil, přestože se zranil a určitě trpěl různými bolestmi.INDIA_F_0304_-_VeiledMuslimWomen452.jpg

Jak se u nás říká: Za blbost se platí.

Pravidlo má být jasné, pokud Ministerstvo zahraničí říká:

 

„Nejezdi tam. Nebo si klidně jeď, ale nepočítej, že tě budeme z našich daní zachraňovat. A pokud bude potřeba tě zachránit, jelikož jsi na vlastní nebezpečí jel do takové oblasti, tak si veškeré vynaložené náklady následně státu zaplatíš sám. A pokud je nemáš, tak si klidně zorganizuj soukromou sbírku, jako ty rodiče nemocných dětí, kteří na rozdíl od tebe, prožívají peklo bez svého přičinění…

 


Jiří DVOŘÁK

jednatel společnosti Entrypoint

 


 
 


« zpět na seznam článků