cz   en

BLOG JIŘÍHO DVOŘÁKA

 

 “Než mít mrtvý firemní FB profil, tak to raději nemít žádný."


« zpět na seznam článků
Co by každému člověku, včetně muslimů, mělo zásadně vadit na dnešním Islámu

Co by každému člověku, včetně muslimů, mělo zásadně vadit na dnešním Islámu

Ti z vás, co pravidelně čtou mé blogy, vědí, jaký mám názor na všechna náboženství. Těm z vás, co mé názory na náboženství neznají, řeknu jen v kostce, že nikdy jsem neřešil, jestli bůh je nebo není, ale odmítám vysvětlení, jaký bůh je a co od nás chce tak, jak to vysvětluje Bible i Korán.  Jsem přesvědčen, že jestli nějaký bůh v nějaké formě existuje, tak mu je opravdu upřímně jedno, jestli můj penis předkožku (kterou ten bůh stvořil) má nebo nemá. Je mu úplně jedno jaké zvíře, které bůh stvořil jím nebo nejím.  A jemu úplně jedno jestli se k němu modlím jednou, dvakrát anebo pětkrát denně.  Tomu bohu je to úplně jedno proto, že má s tímto celým vesmírem, miliardami galaxii, miliardami a miliardami hvězd a dalšími kvadriliony různých životních forem ve vesmíru své plány, které my neovlivňujeme.

Proto jsem přesvědčen, že Bible i Korán jsou dobové knihy, které byly napsány lidmi s cílem dát nějaký řád světu, kterému vůbec nerozuměli, ale samozřejmě tento svět popsali na základě svých tehdejších znalostí a představivosti.

Proto se v Bibli ani v Koránu nedovíte nic o planetách, o bakteriích a virech, o elektřině, o genetice a tisíců dalších velmi zásadních věcí pro naše životy, protože v té době to hold autoři výše uvedených knih vůbec neznali.

V dnešní době beru náboženství jako berličku pro lidi, kteří si nedokážou připustit, že vše nemusí mít nějaký význam, že špatné věci se mohou dít dobrým lidem a dobré věci špatným. Pro lidi, co potřebují mít pocit, že je nějaký posmrtný život, aby se z toho svého stávajícího nekvalitního života nezbláznili.  V neposlední řadě je náboženství způsob, jak může několik jedinců či mikro menšina ovládat většinu. A to jak politicky, tak ekonomicky.

K tomu všemu je tu ještě jeden poslední prvek a tím je, že většina věřících jsou věřící proto, že tak byli vychováni svými rodiči, což beru jako největší hrůzu, kterou přirovnávám k tomu, že je to jako nechat vytetovat svému 5 letému dítěti na rameno berušku, protože já mám berušky rád. Samozřejmě je to blbost, protože tetování by si měl každý vybrat sám, ale co se náboženství týče, tak jsou rodiče jak ti největší fanatici a prostě nejsou ochotni dát dítěti prostor, aby si třeba v 18 letech, až bude mít rozum, své náboženství vybralo samo.

Všechna náboženství a způsob, jakým ho lidé kolem mě praktikují, jsem ochoten se skřípěním zubů tolerovat. Stejně jako to zmiňované tetování. Prostě si na sebe maluj, co chceš, když se ti to libí. Zahaluj se jak chceš, modli se, ke komu chceš, jez si co chceš.

Je však jedna věc, která mi na dnešním Islámu zásadně vadí a měla by velmi zásadně vadit i všem muslimům.

Na světě je 1.8 miliardy muslimů.

Víte kolik muslimů dostalo Nobelovu cenu za vědecký přínos?

Přesně dva.  Fyzik M.A. Salam a chemik A. Zewail.

Stejně tak si nevybavuji, že by nějaký arabský stát přišel s nějakým objevem, s nějakým vynálezem, s něčím, co by nás civilizačně posunulo dál.

Takže první, co člověka napadne je, že Islám je příčinou toho, že se muslimové nezajímají o vědy. Chyba.

Islám vznikl v 7. století.  A po další stovky let byli muslimové hlavní hybatelé vědních oboru.

Snad třetina hvězd má arabské jméno.

Každý z nás se učil ve škole algebru.  Přínos muslimského světa v matematice je obrovský. Dodnes počítáme s arabskými číslicemi.  Krásná ukázka vyspělosti arabské/muslimské kultury je ve filmu s Antoniem Banderasem - Vikingové.

Takže tady máme naprosto revoluční muslimské vědce během prvních několik set let vývoje Islámu. A máme zde dnešní den, kde vědecký přínos muslimů je téměř nula.

Kde se tedy stala chyba?

Stala se zhruba kolem roku 1100 a zde vzniklo něco, co muslimský svět na dalších 1000 let absolutně zastavilo v jakémkoli intelektuálním vývoji.

Ten důvod se jmenuje Abū Ḥāmid Muḥammad ibn Muḥammad al-Ghazālī.

Al Ghazali žil v letech 1058 až 1111 a je považován po proroku Mohamedovi za nejvlivnějšího muslima všech dob.  Al Ghazali žil v období, kdy arabská věda dosáhla svého největšího vrcholu.  Al Ghazali, který si všiml, že někteří muslimští vědci začali zjišťovat či skrz své bádání začali docházet k závěrům, které se neslučovali se všemohoucnosti boha a jeho ustanoveními.

Al Ghazali naprosto mistrně dokázal odargumentovat, že falsafa, jak se v té době souhrnně říkalo filozofii, logice, matematice a fyzice, je naprosto nekompatibilní s Islámem.  Tento správný poznatek bohužel aplikoval zcela opačně, než měl.

Tyto své myšlenky sepsal v knize Nesoudržnost filosofů a naprosto zadupal muslimskou civilizaci do země, což trvá až doteď. Je asi důležité zmínit, že se jedná o sunnitskou větev Islámu, která představuje 85% všech muslimů a zároveň se ze sunnitů rekrutují sebevražední teroristé i Islámský stát.

Od dětství je skrze Al Ghazaliho učení vštěpováno muslimům , že Korán je poslední slovo boha a že veškeré odpovědi jsou v Koránu.  Znamená to, že již není možné s bohem polemizovat, není možné klást otázky a hledat odpovědi (princip vědecké metody).

A zde tkví kámen úrazu dnešních problémů.

Ve chvíli, kdy díky objevení evoluce chápeme genetiku a mutace a tím pádem antibiotika a jejich postupnou neúčinnost.

Ve chvíli, kdy skrz Hubbleův teleskop vidíme miliardy dalších galaxií ve Vesmíru.

Ve chvíli, kdy chápeme, že Země je stará zhruba 4 miliardy let.

Tak hold musíme začít připouštět, jako většina křesťanů a židů, že to v té Bibli tak úplně doslova být nemůže a tím pádem můžeme ve výzkumech a posouvání lidské civilizace pokračovat.

Ve chvíli, kdy kvůli náznaku, že není vše ve svaté knize tak, jak naznačuje realita, tuto aktivitu exemplárně zničím, pak absolutně blokuji vývoj civilizace.  Přesně tak jak se děje v muslimském světě od dvanáctého století.

A tím pádem je zcela jasné, že představa, že muslimský uprchlík bude mentálně schopen se vzdát určitých středověkých rysů své víry ve prospěch moderní západní civilizaci, je poněkud vágní.

Inteligentnímu člověku, který nad věcmi neustále přemýšlí, musí být tento aspekt Islámu velmi nepříjemný.  Doufám jen, že se v Islámském světě najde brzy nějaký nový reformátor, který celou tuto víru posune směrem, který naši civilizaci opět obohatí.

 

Jiří DVOŘÁK

jednatel společnosti Entrypoint


 
 


« zpět na seznam článků