cz   en

BLOG JIŘÍHO DVOŘÁKA

 

 “Než mít mrtvý firemní FB profil, tak to raději nemít žádný."


« zpět na seznam článků
Zvrácenost protikuřáckého zákona

Zvrácenost protikuřáckého zákona

     Hned na úvod: jsem kuřák a 100% souhlasím, že kouření škodí zdraví a to nejen mně, ale pravděpodobně i těm, kteří musí vdechovat kouř, který vydechuji.

     Přesto je protikuřácký zákon, který se chystá znovuoprášit ministr zdravotnictví, přiklad té nejhorší zvrácenosti naší společnosti. Pojďme to probrat bod po bodu.

KOUŘENÍ ZDRAVÍ NIJAK ZVLÁŠŤ NEŠKODÍ

     Kouření škodí zdraví a stejně tak škodí zdraví víceméně vše, co lidské tělo konzumuje v nadměrné míře. Jen pro příklad:

     Fastfoody: určitě jste slyšeli o dokumentu Super Size Me!, kde má hlavní hrdina, po konzumaci stravy z McDonald’s po dobu jednoho měsíce, závažné zdravotní problémy.

     Alkohol: zabíjí milióny lidí.

     Ten seznam může být nekonečný. Prostě platí, že to co požíváme v nadměrné míře je pro nás špatné. A tvrzení “alkohol, který zabíjí”, je samozřejmě nepřesné, protože lidi zabíjejí sebe nadměrnou konzumací alkoholu. Proto ani alkohol, ani fastfood a ani cigarety nezabíjejí. Zabíjí, nebo zdravotní stav zhoršuje, nadměrné užívání, které vzniká stupiditou daného jedince, či jeho neschopností zbavit se závislosti.

      Takže kouření škodí zdraví úplně stejně, jako cokoli co člověk konzumuje v nadměrné míře.

VADÍ VÁM KUŘÁCKÁ RESTAURACE? - TAK JDĚTE JINAM

      Největší hloupost co jsem zažil v zahraničí a chystá se I v České republice. Když si já otevřu svoji restauraci, do které je vstup dobrovolný, proč mi má stát diktovat, jestli se tam může kouřit nebo ne? Pokud to potenciálním zákazníkům vadí, tak ať jdou jinam. Pokud ke mně nikdo chodit nebude, tak holt budu muset změnit způsob provozu své restaurace a zavést nekuřáckou sekci.

      Toto plošné nařízení, které už v evropských státech funguje, a je bohužel veřejností akceptováno, vede totiž k následujícímu.

BUDEME TI NAŘIZOVAT JAK PODNIKAT: "MÁŠ MÁLO HOVĚZÍHO!"

      Je myslitelné, aby provozovatel vegetariánské restaurace dostal zákonným příkazem, že musí nabízet alespoň dva druhy masa? Co když chci provozovat restauraci, kde chci aby všichni chodili jen v trenýrkách? Provozování restaurace je jednoduché: zde je seznam služeb, na které se snažím zákazníky přilákat, a ti buďto přijdou nebo ne. Nekouření v restauracích a kavárnách bych chápal, pokud musím povinně do těchto zařízeních chodit, ale to nikdo nemusí.

CHRÁNÍME ZAMĚSTNANCE RESTAURACÍ

      Nejabsurdnější argument jsem slyšel v Londýně poté, co jsem tamnímu člověku vysvětlil, že nechápu, že britští občané dovolili takový zásah do svobody podnikání. Britský občan po několika minutovém přemýšlení vysvětlil, že ten zákon chrání personál podniku, aby nemusel pracovat v zakouřeném prostředí.

      Hned jsem mu samozřejmě vysvětlil, že nikdo ty zaměstnance nenutí v tom zakouřeném podniku pracovat.

LÉČENÍ KUŘÁKŮ STOJÍ VÍCE PENĚZ

      Ano, to určitě stojí, ale kuřáci během svého života odvedou do státního rozpočtu ohromné penize prostřednictvím spotřební daně na cigaretách a dále:

      Tím, že se kuřáci dožijí méně než nekuřáci, ušetří stat ohromné peníze na nevyplacených důchodech. Více informací zde:http://www.mesec.cz/clanky/kuraci-dojne-kravy-statu/

KOUŘENÍ NA VEŘEJNOSTI NEPODPORUJI

      Přijde mi směšné, že je nepřijatelné kouřit v restauraci, která má na dveřích nápis, že je kuřácká, tudíž nekuřáci do ní nevstoupí, ale kouřit na ulici, kde se nekuřáci pohybují, a tudíž kouř vdechnout mohou, přijatelné je. Nemluvě o popelnících v restauracích a vajglech na ulici.

NEKOUŘENÍ VE STÁTNÍCH INSTITUCÍCH PLNĚ PODPORUJI

      Je velice správné, že je zákaz kouření ve státních institucích, ve veřejné dopravě, prostě všude kam musí chodit i nekuřák, ale znovu, do restaurace nekuřák opravdu chodit nemusí, vždy může jít do té nekuřácké.

CESTA K ELIMINACI KUŘÁKŮ VEDE JINUDY

      Vše se dá vždy řešit jinak a lépe, bohužel jinak a lépe není tak lehké jako populistický nekuřácký zákon.

Vadí mi kouř kuřáků?

      Zákaz kouření na veřejnosti, povolení kouření jen doma a v kuřáckých kavárnách a restauracích, neboli místům určených ke kouření.

Vadí mi náklady na léčení kuřáků?

      Navyšme spotřební daň z cigaret.

 Vadí mi, že kuřáci provozují nezdravou aktivitu?     

      Každý svého štěstí strůjcem.

      Pak pojďme být féroví a zaveďme extra daň z nedravého jídla (KFC, McDonald´s, atd.)

      A ještě návrh daňové úlevy provozovatelům posiloven.

 

ZÁVĚREM

      Protikuřácké zákony mi přijdou, že jsou všechny populistické, že meritum věci vůbec neřeší, že jsou vstupní branou do zasahování státu do podnikání občanů, ale hlavně neřeší podstatu problematiky a pokřivují společnost.

 

 

Jiří DVOŘÁK

jednatel společnosti Entrypoint


 
 


« zpět na seznam článků