cz   en

BLOG JIŘÍHO DVOŘÁKA

 

 “Než mít mrtvý firemní FB profil, tak to raději nemít žádný."


« zpět na seznam článků
Život naplno - Zdraví - Stravování

Život naplno - Zdraví - Stravování

Stravování v 21. století

(Předchozí díl najdete zde)

Dnes se s vámi musím podělit o 11 důvodů, které mi absolutně otevřely oči během posledních dvou týdnů, co používám krabičkovou dietu od ABC Dieta a které mě absolutně přesvědčily a každý den přesvědčují, že krabičková dieta je správná cesta, a že již na této cestě dlouho dlouho zůstanu, přinejmenším do té doby, než budu mít svého vlastního osobního kuchaře, který mi bude vařit každý den od rána do večera.

Než popíši těchto 11 důvodů, měl bych asi popsat stravovací situaci do které jsem se dostal, než jsem zahájil krabičkovou dietu.

Standardně jsem ráno vstal, zhruba mezi šestou a osmou. Snídani jsem v týdnu vypouštěl, kolem oběda jsem si vždy dal něco co mi osud přihrál do cesty. Někdy vaničky pochoutkového salátu a pečivo. Jindy bageta. Jindy toasty. Přes den jsem si dal pár coca col. Večeře probíhaly následovně: Buď cesta do Billy a obří večeře, nebo objednávání jídla v různých restauracích a nechávat si je přivézt.  Víkend už bylo jen kontinuální obžerství promícháváno různými návštěvami různých restaurací. Viz můj Instagramový profil, který je snad jenom o jídle.

Výsledek se brzy dostavil. Nadváha. Pálení žáhy. Zvracení v noci z přejedení. 

Je jasné, že výše uvedený životní styl je extrémní, ale i v minulosti, i když jsem si dával snídani, oběd a večeři, nebylo mé stravování optimální.

Zde důvody k používání krabiček:

1. Je to na míru

be24187de4f3d3ef82bb3739203d5320.jpgPřed užíváním krabiček jdete na konzultaci k výživovému expertu, který vám změří veškeré hodnoty.  Vyzpovídá, jak moc se během dne hýbete a poté doporučí optimální množství kalorií/kilojoulů, které máte denně sníst.

V jakékoliv restauraci, když si objednám jídlo, tak porce jídla co dostanu, není nikdy připravovaná pro mě osobně, ale každá porce je stejná, stejně jako její cena.

2. Jím do syta i když nechci

67-512.pngNevím jak vy, ale já nepoznám, kdy už mám dost. Ano, je to očividné po přečtení úvodu. Ale vážně. Jaký je ukazatel, že už máme dost? Že už nemůžeme? A není to už pozdě? Není stav, kdy už nemůžeme, stav přesycení?

S krabičkami toto neřeším. Prostě vím, že šest jídel co mám na den je v součtu to, co mé tělo ten den potřebuje sníst. Takže sním vše.

3. Pestrost stravování

food-and-drink-black-icon-set_23-2147490163.jpgJe naprosto zábavné, že každý den mám jiné jídlo. I když se snažíte jíst správně, tak zapadnete do určitých stereotypů. Když si vybavím své snídaně v dobách, kdy jsem snídaně jedl, jsou skoro pořád stejné. Buďto pečivo, máslo, sýr, šunka/salám, nebo nějaké lupínky s mlékem. A pak taky koláče, či buchty. Nyní mám každý den něco jiného. Ještě jsem neměl jediné jídlo 2x za dva týdny. Pestrá strava! Různé chutě.


4. Žádné blafy

open-mouth-tooth-tongue-37858899.jpgJe jasné, že jídlo z krabiček ohřívané v mikrovlné troubě nebude samozřejmě dosahovat kvalit restaurace Maze Gordona Ramsayho v Londýně. Na druhou stranu se mi ještě nestalo, že by mi něco nechutnalo. Naopak! Vše je v pohodě a některá jídla jsou vyloženě výtečná.

Věřte mi, že zklámání z restaurací jsem zažil už 100x. Stejně tak jako, když nevíte co si dát k jídlu a nakonec si dáte z nouze bagetu, protože kolem nic není. Sníte jí, abyste zahnali hlad, ale vlastně vám vůbec nechutná.

5. Mám pocit, že pořád jím a to miluji!

239325-infinite_infinity_loop-512.pngJak jste již asi pochopili z úvodu a případně mého Instagramu, jídlo miluji. Dřív jsem jedl jednou, dvakrát denně. Teď svoji oblíbenou činnost dělám 6x denně! Takže chuťové buňky jsou vlastně uspokojovány více než dříve a nemám vůbec žádné výčitky!6. Žádné nádobí

9c429842ef08293492e0d83fc1218b7f.jpgJe to úsměvné, ale je to tak. Žádné talíře. Žádné hrnce. Prostě jen jedna lžíce, případně vidlička s nožem a to je vše.7. Vše je čerstvé, hlavně nezkažené

32902241-Stock-vector-farm-cow-pictogram-black-icon-set-Stock-Vector.jpgNevím jakou máte zkušenost s našimi supermarkety. Ale ovoce, zeleninu či maso, které jsou schopni občas prodat je tristní. Nedávno jsem byl v jednom supermarketu a ten shnilej česnek, co jsem tam viděl, mě fakt od česneku odradil. Stejně již tak u výše zmiňovaných salátů, či baget.

U krabičky vím, že jídlo bylo připraveno z čerstvých surovin, takže vůbec nemusím řešit, jestli je něco načichlé či poživatelné.

8. Není s tím vůbec žádná práce

rest-lying_318-29517.jpgJe jasné že to, co krabičková dieta nabízí si můžu zařídit sám. Napočítat si kalorie na den, sestavit si jídelníčky. Pak vyrazit do supermarketu a každý den si na další den navařit snídani, přesnídávku, dvou chodový oběd, svačinu a večeři.

Ano, dokázal bych to, ale toho času, který bych strávil přípravou? Hodina denně nákup. Příprava asi více jak hodina. Uvařit polévku, hlavní jídlo, večeři. No nevím. Tak či tak, nedovedu si představit, že bych denně našel další hodinu, až dvě, až klidně tři na přípravu.

9. Hubnu

11965723-Fat-to-Thin-Process-and-Thin-to-Muscular-Concept-Icon-Symbol-Sign-Pictogram-Stock-Vector.jpgKrom všech bodů výše samozřejmě hubnu. Po prvním týdnu už začínám cítít, že se “pan Bříško” začíná tak nějak ztrácet! ;-) Je to naprosto parádní vedlejší efekt.


10. Cítím se zdravě

pict--cardiogram-medicine-and-health-pictograms---vector-stencils-library.png--diagram-flowchart-example.pngŘekl bych, že toto je jeden z nejdůležitějších bodů. Díky tomu, jak teď s krabičkami jím, nejsem nikdy přežranej. Nepálí mě žáha. Nekrkám. V noci se mi spí lépe. Přes den mám daleko více energie. Tím pádem se cítím psychicky lépe a mohu vám říct, že ten pocit je absolutně k nezaplacení.


11. Peníze

32544590-vector-icon-of-piggy-money-bank-in-head-in-brain-modern-black-flat-design-pictogram-isolated-on-whit-Stock-Vector.jpgKdyž už o penězích, je potřeba si uvědomit, že krabičky něco stojí. Ovšem, pokud se budete na cenu dívat, nezapoměňte započítat tyto faktory:

Krabičky něco stojí, ale to není vaše skutečná cena. Musíte si od ceny krabiček odečíst to, co dnes dáváte za jídlo.

Dále musíte k ceně přičíst fakt, že díky krabičkám ušetříte strašně moc času. Kolik hodin volného času byste byli ochotni zaplatit třeba za 2000Kč?

A v závěru musíte ještě přičíst fakt, že tím, že budete mít daleko více energie, bude se vám život žít daleko jednodušeji a budete daleko produktivnější, což má ve vašem životě také nějakou hodnotu.

Na závěr

Co dodat? Snad jen to, že jsem fakt idiot, že jsem na krabičkové dietě teprve dva týdny a ne dva roky! ;-)

Minulé díly:

Úvod

Den 0

Den 1

Den 5 


 
 


« zpět na seznam článků