cz   en

BLOG JIŘÍHO DVOŘÁKA

 

 “Než mít mrtvý firemní FB profil, tak to raději nemít žádný."


« zpět na seznam článků
Život naplno - Mozek - Meditace

Život naplno - Mozek - Meditace

Přátelé, je tomu zhruba 141 dnů, co jsem změnil svůj životní styl.  Jím krabičky od společnosti ABC Dieta.  Vstávám mezi 2:30 a 5 ráno každý den.  Piji pouze vodu, hořké čaje, hořkou kávu a občas ovocné fresh juicy.  Automaticky jsem tím pádem ze svého života eliminoval sůl a cukr.

Do toho jsem první skoro tři měsíce každý den běhal.  Bohužel, nyní skoro tři měsíce neběhám, protože mě před třemi měsíci chytla záda a následně jsem se přestěhoval do „divočejší“ části Prahy, kde nyní žiji v místě, které je zapadlé sněhem, ledem a běhání po tmě by zde nebylo zcela bezpečné.

Musím se vám svěřit s těmi největšími změnami, které na sobě pozoruji.

Zhubnul jsem 15 kg a fyzicky se cítím jako nikdy před tím, jsem přesvědčen, že toto je díky vyvážené stravě, kterou jsem nebyl nikdy schopen mít, když jsem standardně nakupoval potraviny tak, jak většina z nás.  Tuto změnu přičítám ABC Dietě.

Ovšem přišla, respektive přichází i velká změna co se týče fungování mého mozku.  Tuto změnu, kterou vám za chvíli popíši přičítám z velké části pravidelnému meditování.

Co jsem věděl o meditování

5696166-chiang-mai-thailand-dec-31-buddhist-monk-meditation-on-dec-31-2012-in-phan-tao-temple-chiangmai-thailand.jpgTak asi jako většina z nás, jsem ve svých skoro 40ti letech bral meditování jako aktivitu, kterou se zabývají různí ezoterici, cvičitelé jógy, různí tibetští mnichové a různá náboženství v Indii.

Když jsem slyšel, že někdo medituje, představil jsem si vždy někoho jak sedí v tureckém či lotosovém sedu, má zavřené oči, před sebou vonnou tyčinku, možná vydává nějaký „óm“ zvuk a takhle sedí desítky minut v nějakém tranzu.

Většina těchto lidí mi přišla vždy hypersenzitivní na různé energie, aury, duchovna a kdo ví co.  Zkrátka nic pro mě, moderního člověka 21. století, který se zabývá nejnovějšími technologiemi, kvantovou mechanikou a zachraňováním České republiky přes Facebook ;-)

Proč jsem začal meditovat

O meditování a meditaci jsem si toho spoustu načetl a naposlouchal, a musím říci, že mě všechny ty různé přínosy meditování velmi zaujaly.  Zaujalo mě, jak je možné, že pokud jsou tyto přínosy jen z části pravda, jak to, že není meditování úplně běžná aktivita jako jakákoli jiná?

Jak to, že dnes všichni vědí, že

  • Čištění zubů vede k dobrému chrupu
  • Přejídání je nezdravé
  • Sportování je zdravé
  • Mytí rukou je zdravé
  • Kouření škodí zdraví

Ale vůbec nikdo neví, že meditování udržuje naše duševní zdraví v top kvalitě?  V kontextu toho, kolik lidí trpí depresemi, kolik lidí nemůže v noci usnout kvůli starostem, které je tíží usnout, kolik lidí cítí každodenní stres, kolik lidí si musí dávát přášky na uklidnění, panáka na uklidnění, cigarety na uklidnění, kolik lidí je náladových, výbušných.  Kolik lidí myslí na sebevraždu, kolik lidí má fóbie, kolik lidí má problémy se sebevědomím, trémou.

Jak to, že v takovém světě, není meditování na denním pořádku?  Jak to, že děti povinně nemeditují ve škole.  Jak to, že většina lidí nemedituje doma?  Jak to, že většina lidí nemedituje v práci?

Jak to, že meditování není uplně běžnou součástí našich životů?

A protože jsem člověk, který než se k něčemu začne vyjadřovat, než o něčem začne psát, chce mít praktickou zkušenost s takovým tématem, rozhodl jsem se před 140 dny, že budu pravidelně meditovat, abych si sám na sobě vyzkoušel, co meditování se mnou udělá.Fractal-Reality-Feature.jpg

Moje meditování


Medituji každý den.  Někdy medituji i vícekrát denně.  Medituji minimálně 30minut.  Většinou 45 minut.  Hodně často hodinu.  Rekord mám 3 hodiny.  Za těch 140 dnů, jsem myslím vynechal jen 3 dny.

Nejčastěji medituji ráno.  Zjistil jsem, i když se to moc nikde nepíše, že meditování je jako extra spánek. Mně přijde, že jedna hodina meditování je jako 3 hodiny spánku.  Takže ráno vstanu bez budíku třeba ve 3 nebo ve 4 a medituji následně do pěti až šesti.

Mohu vám říci, že jsem celý den nabitý energií.  Vůbec nevím co je to únava.  Jen tento samotný efekt, tedy, že nemusím tolik hodin spát je k nezaplacení.

Dříve jsem chodil spát v 10 až 11 a vstával v 7 ráno. Blbě se mi vstávalo a přes den jsem cítil únavu. Dnes chodím spát mezi 9 až 11 a vstávám mezi 3 a 4.  Dám si hodinu meditace a ve 4 či v 5 jsem plný energie.  To znamená, že se mi o 2 až 3 hodiny protáhnul den.

Jen si představte, jak by to ovlivnilo váš život, kdybyste každý den mohli o dvě až tři hodiny odejít dříve z práce.

Co se se mnou začíná dít

hqdefault.jpgProdloužení dne je jen zanedbatelná změna.  Další velká změna je absolutní pohoda.  Žádný stres a to mi věřte, že v pracovním prostředí kde se pohybuji bych se mohl stresovat každý den.  Ale to absolutně ustalo.

Usínám na povel.  Pryč je převalování a neschopnost usnout.  Usnu hned.

Ale to hlavní co se začíná dít je schopnost vidět skrze nepřehledné situace.  V minulosti mi přišlo, že nastala nějaká situace k řešení.  K tomu, abych tuto situaci mohl nějak řešit, jsem vždy potřeboval pochopit všechny související faktory tak, abych mohl přijít na správné řešení.

Toto se absolutně změnilo, přijde mi, že nyní jsem schopen vidět skrz problémy a vidět jejich hlavní příčinu a tím pádem daleko jednodušejí tuto příčinu řešit.  Dříve mi nalezení příciny, či příčin problému trvalo daleko déle.

To znamená, že se mi daří v životě problémy likvidovat daleko rychleji s daleko větší efektivitou než dříve.

Kam to vede

download.jpgMám jasnou představu kam to vede.  Nechci to zde zatím veřejně psát, protože nechci, abyste si mysleli, že se ze mě stává nějaký ezoterik, který podle vaší aury pozná jaké nemoci na vás jdou, či co vás čeká v příštích pár měsících, či letech.  Ale mohu vám říci, že tato cesta na kterou jsem se vydal je velmi, velmi zajímavá a myslím, že je mojí povinností se o tyto poznatky s vámi začít dělit.

Závěrem

V příštích dílech vám povyprávím jak přesně probíhají mé meditace.  Jaké technologické vychytávky používám.  Jak můžete začít i vy. Jak souvisí meditování s budhismem, křesťanstvím, židovstvím, hinduismem, islámem, ale i běžným atheistickým životem.

Pokud se vám nechce čekat na další díly a zajímá vás již teď jak změnit svůj život zcela nenásilně, jak urovnat vztahy ve své rodině, na pracovišti, jak pochopit kam v životě směřujete a chcete směřovat…

Pokud se chcete dozvědět více o poznáních o kterých určitě v nejbližší době nebudu veřejně psát, nebojte se mi napsat, a to na FB do vzkazu nebo na můj e-mail dvorak@entrypoint.cz.

Série Život naplno začíná zde.


 
 


« zpět na seznam článků