cz   en

BLOG JIŘÍHO DVOŘÁKA

 

 “Než mít mrtvý firemní FB profil, tak to raději nemít žádný."


« zpět na seznam článků
Nový význam Vánoc

Nový význam Vánoc

V dnešní době jsou Vánoce nevídaný úkaz.  Každé město je plné zuřivě nakupujících lidí, zuřivě blikajících a svítících vloček, sněhuláků a zvonečků.  Všude hrají koledy, voní svařák a přímo v těchto dnech vrcholí vánoční úklidy, domácí výzdoba a dopékání posledních druhů cukroví.

Dívám se na ten shon a uvědomuji si, že velká část z nás vlastně ani neví, co slaví.  Ano, podle křesťanské církve se před několika tisíci lety narodil Ježíš Kristus, takže pro tyto věřící je to svátek, kdy si připomínají narození svého spasitele, který svojí obětí sejmul z lidí hřích. 

Když budeme zcela k sobě upřímní, toto většina z nás nejen že neslaví, ale ani si to nepřipomíná.  Komu z nás rodiče připomínali u vánoční večeře biblický příběh o Ježíši?  Samozřejmě téměř nikomu, protože by okamžitě následovala otázka od dětí, proč ten Ježíšek nosí dárky a jak to souvisí s jeho narozením.

Další důvod proč slavit Vánoce je ten, proč se na severní polokouli této planety slaví Vánoce už od dob 200.000 let před údajným narozením Ježíše Krista.  Důvodem, proč Vánoce slavili všichni možní tvorové, pravděpodobně tak milion let, ještě v dobách kdy ani homo sapiens na této planetě nebyl, je samozřejmě návrat Slunce.  Slunce, které po miliony let dávalo život, se konečně na Vánoce začne vracet.  Dny se začnou prodlužovat a vše to vede k návratu života do zamrzlé krajiny.

Tento pravý důvod Vánoc už samozřejmě vůbec nikdo z nás neslaví a ani o jeho důležitosti většina neví.  A popravdě řečeno, v dnešní moderní době (myšleno době, kdy máme elektřinu a celoroční zásobu potravin v supermarketu) nás návrat Slunce tak netrápí.

Tak co tedy slavíme na Vánoce??  Je až paradox, jak moc všichni Vánoce slavíme, přestože vůbec nevíme proč.  Ale Vánoce vnímáme všichni jako krásný svátek a on opravdu krásný je!  Domácí pohoda, rodina pohromadě, těšení se na dárky.

Proto bych vám všem chtěl nabídnout něco nového, co bychom na Vánoce slavit mohli a přitom nemusíme nic měnit.  Jen těm Vánocům to dá v dnešní době trošku smysl.

Je mi 38 let a vím o každém z vás toto.  Stejně jako já má každý z vás větší, či menší strach, abyste neměli nějakou vážnou nemoc.  Stejně jako já chcete, aby vaši blízcí byli zdraví.  Však stejně jako já jste letos slyšeli o někom, komu diagnostikovali rakovinu, tu nemoc, která chodí neustále kolem jako strašák.

Stejně jako já, máte více, či méně strach, abyste zabezpečili svojí rodinu.  Všude kolem vidíte příběhy zadlužených lidí, exekucí, bezdomovců a víte moc dobře, že v dnešní době můžete o peníze a majetek přijít ze dne na den.

Stejně jako já jste letos zažili pár podrazů od lidí, které jste považovali za své přátele.  Což vás velmi ranilo, ale zase vás to přimělo vážit si těch opravdových a věrnějších přátel o to víc.

Stejně jako já jste se znechuceně dívali na podřezávání hlav na blízkém východě a v duchu se zamysleli, jestli spolužití mezi různými kulturami bude do budoucna možné.

Stejně jako já jste se dívali na konflikt na Ukrajině a říkali si, jak je dnes mír křehký a jak je celý svět propojen ve vleku různých hybatelů událostí.

Stejně tak jako já jste si letos mnohokrát uvědomili, jak křehký je život.

A nejenom jak křehký je, ale jak je ohromně vzácný. A vzácnost života je to, co ve skutečnosti na Vánoce slavíme úplně všichni bez rozdílu.

To, že sedíme u vánočního stolu, u vyzdobeného stromečku, to že už máme, nebo za chvíli budeme mít pod stromečkem dárky, to, že je cítit ve vzduchu ta nepopsatelná vánoční nálada.  Tím vším slavíme a připomínáme si následovné.

Jsme tu všichni pohromadě, protože přes veškerá nebezpečí, co na nás každý den číhají, jsme tu!

Nejsme tu úplně všichni pohromadě, protože součástí života je i smrt a někteří z nás zde již nejsou, ale vzpomínáme na ně, protože díky jim zde dnes u toho krásně vyzdobeného stolu můžeme sedět.

A těch, co tu dnes s námi nejsou, je daleko více.  Když si jen na vteřinku u toho vánočního stolu představíte životy všech vašich předků 10.000 let nazpět, čím vším si oni museli projít, kolikrát byli na krajíčku smrti, tak si uvědomíte, že je to vlastně malý zázrak, že tu dnes sedíte u toho stolu se svojí rodinou a blízkými.

Když si představíte, co vše se mohlo letos pokazit, ale nepokazilo.  Když vidíte úsměv na tváři svých blízkých, uvědomíte si, že Vánoce jsou ve skutečnosti jedny velké narozeniny nás všech.

Nás všech lidí na této planetě.  Nás všech lidí, kteří jsou tu dnes naživu.  Nás všech lidí, kteří bez rozdílu jsou součástí naší budoucnosti.  Budoucnosti, o které nikdo z nás neví, kam směřuje.  Nikdo z nás neví, proč tu jsme.  Ve finále ani věřící přesně neví, proč nás bůh stvořil a s jakým cílem.

 

Prostě na Vánoce se čas zastaví.  Všechny zla zůstávají za dveřmi.  My v kruhu svých blízkých se všem díváme do očí a říkáme si, jak je to prima, že navzdory všemu jsme se tu dnes potkali, protože život lehký vůbec není.  A protože není lehký, tak si také na Vánoce přejeme, že ten další rok, o kterém nevíme vůbec nic, o kterém vůbec nevíme, jestli bude dobrý či špatný, tak do toho dalšího roku si přejeme navzájem spoustu sil.

 

Přátelé, Vánoce jsou svátek života.  Vašeho života.  Života vašich blízkých.  Života všech lidí bez rozdílu.  Protože ten největší zázrak není nějaká jedna věc, co se stala.  Ten největší zázrak, který slavíme, je ta nepředstavitelně dlouhá série životů a osudů všech vašich předků, která vedla k tomu, že tu dnes jste.Přeji vám jménem svým a svých kolegů ze společnosti Entrypoint krásné Vánoce a přijměte moji gratulaci k našim narozeninám.  Teprve teď mi to davové šílenství v nákupních centrech dává smysl, protože to děláme z lásky k bližním a nikdy nevíte, zda budete o příštích Vánocích sedět všichni společně u jednoho stolu, tak si zrovna ty letošní pojďme pořádně užít!

 

              

Jiří DVOŘÁK

jednatel společnosti Entrypoint

 

 


 
 


« zpět na seznam článků