cz   en

BLOG JIŘÍHO DVOŘÁKA

 

 “Než mít mrtvý firemní FB profil, tak to raději nemít žádný."


« zpět na seznam článků

Lekce 3 - Jak dostat ovečky ze stáda?

Malá holčička šla se svým tatínkem, místním chovatelem ovcí, podél ohrady, za kterou se tatínkovi ovce líně procházely nebo odpočívaly.    

Holčička se na ně podívala a pak na tatínka spustila: „Tatínku, slyšela jsem, jak někdo ve vesnici říkal, že se jsou lidé v Česku jako ovce a že by se měli přestat chovat jako stádo. Co to znamená?“

Tatínek se pousmál a řekl, že jí to ukáže názorně na jeho ovcích.

Spokojené ovce

Tatínek otevřel vrátka ohrádky.  Ani jedna ovce se nehnula.  Všechny i nadále ležely v horku slunečního dne, maximálně zastřihaly ušima, když jim na ně dosedla otravná moucha.

„Tatínku, ale naše ovečky jsou u nás spokojené. Když se o ně budeš špatně starat, tak utečou, ne?“

Tatínek se pousmál a řekl „uděláme takový malý experiment“.

Nespokojené ovce

Další tři dny přestal dávat ovcím jídlo.  Poté se s dcerkou vrátili k ohradě.  Ovce už jen tak nepolehávaly. Ale nervózně chodily po ohradě, protože měly hlad.

Tatínek znovu otevřel ohradu.  Ovce začaly již chodit ven.  Jenomže kolem ohrady nebylo co jíst.  Část ovcí tatínek zahnal zpět, ale menší část nechal volně chodit.

„Tatínku, ale tady jídlo nenajdou, tady kolem nic neroste“ řekla holčička a měla strach o ovečky, které tatínek nechal venku.

Tatínek odvětil: "Pojď, půjdeme domů, zítra se vrátíme a uvidíš, co se stane."

Zdrcené ovce

Druhý den, když se tatínek s holčičkou vrátily k ohradě s krmením, uniklé ovce stály u vrátek. Dvě však chyběly.  Tatínek pustil ovce zpět do ohrady, dal jim krmení a společně s holčičkou se vydali hledat dvě zbývající dvě ztracené.

Jednu našli zraněnou v kamení, zvrtla si nohu.  Druhou našli poškrábanou, jak pravděpodobně v noci bojovala s nějakým predátorem.

Zraněné ovce ošetřily a vrátily zpátky do ohrádky.

Poučené ovce

Po pár dnech tatínek opět přestal ovce krmit.  Po třech dnech ovce opět nervózně chodily po ohradě.  Měly hlad.  Tatínek otevřel vrátka, ale tentokrát ovce ven nešly.  Zůstaly nadále v ohradě.

Podíval se na holčičku a povídá: „Není vůbec nic špatného na tom být ovcí ve stádu, pokud je o stádo řádně staráno a podmínky k životu v ohradě jsou lepší než mimo ohradu.“

Otázky k přemýšlení

 • Je opravdu ovcím lépe mimo ohradu anebo v ohradě?
 • K čemu je ovci svoboda, když neví jak se uživit mimo ohradu?
 • K čemu je ovci svoboda, když je víc v nebezpečí na svobodě než v ohradě?
 • Stojí víc energie dělat život v ohradě lepší než mimo ohradu anebo dělat život mimo ohradu co nejtěžší?
 • Je možné, že jsou ovce, které si ani neuvědomují, že jsou v ohradě?
 • Je možné, že jsou ovce, které si ani neuvědomují, že jsou ovce?


Domácí úkol

 • Všímejte si těch, kteří říkají, že jsme ovce a stádo, jestli opravdu chce vaši svobodu a jestli náhodou jen nechce, aby se změnil bača anebo, aby stádečko přeběhlo do jiné ohrádky.
 • Pokud si nejste jisti, všímejte si toho, jestli takový člověk jako radu říká: „měly bychom všichni jít tam a tam, nebo dělat to a to, anebo jestli dává rady, jak jedinec může být jedinečný, protože v prvním případě se jedná o rady, jak se má chovat stádo a pak jde opět o manipulaci.
 • V příběhu může ohrada symbolizovat stát, ale zkuste si celý příběh představit, že ovce symbolizují vaši mysl a ohrada mantinely, kterými vás někdo od dětství ohradil.


Závěrečné věty

 • Vůbec není ostudou být ovcí ve stádu, protože nikdo ovce nenaučil, žít sám mimo ohradu.
 • Ostudou je vědět, že jste ovcí ve stádu, kterou nikdo nenaučil jak žít mimo ohradu, a nepokusit se to za svůj život naučit.


 A ta úplně poslední věta

 • V některých ohradách je samozřejmě lépe než mimo ně (náboženství, rasa, národnost, společenský status, pohlaví).


Jiří DVOŘÁK

jednatel společnosti Entrypoint


 
 


« zpět na seznam článků