cz   en

BLOG JIŘÍHO DVOŘÁKA

 

 “Než mít mrtvý firemní FB profil, tak to raději nemít žádný."


« zpět na seznam článků
Lekce 2 (část I.) – Jak začíná zotročení?

Lekce 2 (část I.) – Jak začíná zotročení?

Minulý díl: http://www.entrypoint.cz/blog/lekce-i-co-je-stat-proc-vlastne-existuje/

Naši vesničku jsme zanechali v tom nejlepším rozvoji. 89 rybářů chytlo každý den jednu rybu a 2/10 svého úlovku dávali do společné kádě, ze které dostávali po jedné rybě 10 strážců, kteří hlídali hranice vesnice tak, aby žádná divoká zvěř či zlé okolní kmeny nemohli dovnitř, dále po jedné rybě dostávali hlídači, kteří procházeli vesnicí a hlídali, že nikdo nevcházel do chaloupek, které jim nepatřili a několik ryb dostával i pan vážený soudce, který hlídal, že případné důkazy a tresty jsou objektivní a spravedlivé.

Konkurenční výhoda

Jednoho dne jeden z rybářů, jmenoval se Adam, vynalezl síť.  Byl to velký den pro celou vesnici, protože tento rybář dokázal šikovným způsobem síť uplést.  Udělal to tak šikovně, že to nikdo jiný nedokázal.  Každý den namísto pouze jedné ryby jako ostatní rybáři, dokázal chytit ryb 10.  Odevzdal do banku 2/10 a protože měl svoji vesnici rád, dával do banku dokonce 5/10, protože věděl, že mu ještě zbude 5x tolik než ostatním rybářům.  Své tajemství, jak uplést síť, si ovšem hlídal. 

První zaměstnanec

Jak šel čas, napadlo ho, že uplete ještě jednu síť. Kdo ovšem tu síť bude používat?  Přišel za rybářem Bořivojem a řekl mu: „Už dál nerybař s tou udicí.  Pojď rybařit s mojí sítí.  Uděláme dohodu.  Ty budeš rybařit s moji loďkou a sítí. Za to ti garantuji, že každý večer ode mě dostaneš 2 ryby!“

Bořivoj přemýšlel a ten večer doma se svoji ženou došli k závěru, že to tak bude jedině dobře.  Než se strachovat, jestli každý den uloví rybu, bude teď mít jistotu dvou ryb každý den.  A tak si spolu na druhý den Adam s Bořivojem plácli.

Vše fungovalo báječně.  Adam s Bořivojem dohromady chytli 20 ryb.  10 ryb odevzdali vesnici.  10 ryb zbylo.  Bořivoj dostal své 2 ryby, ze kterých již nemusel nic odevzdávat.  Adamovi zbylo 8 ryb, tedy osmkrát více než ostatním, ale všichni vesničané byli nadšeni, protože z jejich pohledu ti dva rybáři, Adam a Bořivoj odevzdávali 10 ryb vesničanům, což bylo mnohonásobně více než kdokoli jiný.

Expanze

Po pár měsících se Adam rozhodl, že už lovit ryby nechce a že uplete více sítí.  Upletl tedy tři další sítě.  Domluvil se s dalšími čtyřmi rybáři - Cecilem, Dominikem, Emilem a Františkem.  Všichni dostali stejnou nabídku jako Bořivoj, tedy 2 ryby denně.  Bořivojovi se Adam rozhodl dávat jednu rybu denně navíc, protože Bořivoj navíc dohlížel na Cecila, Dominika, Emila a Františka.

Od toho dne se jim všem výjimečně dařilo.  Adam již vůbec nerybařil.  Bořivoj, Cecil, Dominik, Emil a František každý den chytli 50 ryb.  25 ryb se odevzdalo vesnici. Bořivoj dostal své 3 ryby. A Cecil, Dominik, Emil a František celkem 8.  Adamovi tedy zbylo 14 ryb a nemusel vůbec rybařit.

Investice

Adam nemusel vůbec rybařit a ryb měl hojně.  Rozhodl se tedy, že si svoji chaloupku zvětší.  Z ryb, co měl navíc, začal platit vesničany za to, že mu pomohou postavit velké obydlí.  Po měsících úsilí měl velkou chalupu.  Byla daleko bezpečnější než ostatní chaloupky.  Déšť ani vítr s ní ani nehnul.  Měla daleko pevnější zdi.  Celá vesnice ji chodila obdivovat.

Nespokojenost

Pár měsíců nato, začal být Bořivoj nespokojen.  Celé dny rybaří.  Dohlíží na ostatní a žije v obyčejné chaloupce, zatímco Adam, který jen kdysi dávno upletl pár sítí, nerybaří, má hojnost ryb a žije si v nádherné chalupě.

Bořivoj začal přemýšlet o tom, že by se naučil sítě plést sám a že by přestal pro Adama pracovat.  Po večer Bořivoj studoval, jak jsou sítě upletené.  Ale Adam byl velmi chytrý a hlavně všímavý.  Zpozoroval, že Bořivoj nemá tak dobrou náladu jako dříve a že se nějak často vyptává Adama na detaily ohledně sítí.  Proto přišel Adam za Bořivojem a zeptal se jej, co ho trápí.

Zápletka

Bořivoji se nechtělo říci Adamovi, že se mu nelíbí, že on pořád pracuje a Adam ne, ale řekl Adamovi, že ho trápí, že nemůže mít takovou chalupu, jako má Adam.  Adam Bořivojovi řekl, že něco vymyslí a že si druhý den dají vědět.

Adamovi bylo vše jasné, pochopil, že jeho živobytí je v ohrožení.  Pokud rybáři přijdou na to jak uplést síť, budou si ryby lovit sami.  Síť ukrást nemohou, za to by byl trest od soudce, ale Adam věděl, že zamezit jim v upletení sítě nemůže.  V ten moment jej ovšem napadla geniální myšlenka.  Nabídka, o které věděl, že připoutá rybáře k jeho sítím jednou pro vždy a už nikdy nebudou chtít odejít.

Myšlenky a otázky k zamyšlení

  • Je Adam špatný nebo dobrý člověk?
  • Je nabídka, kterou dostávají Bořivoj, Cecil, Emil a František fér?
  • Je díky Adamovým sítím na tom vesnice lépe nebo hůře?
  • Nebylo by vše v pořádku, kdyby Adam musel platit 8/10?
  • Má nebo nemá Adam platit 2/10, 5/10 nebo 8/10?

Domácí úkol

  • Napadá vás, jak si Adam k sobě „své“ rybáře připoutá, když si nemůže „zapatentovat“ sítě?
 

Jiří DVOŘÁK

jednatel společnosti Entrypoint

 


 
 


« zpět na seznam článků