cz   en

BLOG JIŘÍHO DVOŘÁKA

 

 “Než mít mrtvý firemní FB profil, tak to raději nemít žádný."


« zpět na seznam článků
Jak vybrat prezidenta České republiky?  1. vlastnost – Prožití naší reality

Jak vybrat prezidenta České republiky? 1. vlastnost – Prožití naší reality

Začátkem roku 2018 proběhne volba prezidenta České republiky.  Můžeme očekávat, že se nám v průběhu jara 2017 začnou postupně představovat různí kandidáti.  Během příštích několika týdnů budu na zveřejňovat tuto sérii popisující vlastnosti ideálního kandidáta.

Rozhodl jsem se tyto vlastnosti zveřejňovat, jelikož mě překvapuje, že se o nich tak málo mluví ve veřejném prostoru.

Vlastnosti NEJSOU vůbec řazeny dle důležitosti.

Tak jako vždy dodávám, nechci vás o ničem přesvědčovat, mým cílem je poukázat na různé úhly pohledu tak, abyste viděli obzory, které vás případně nenapadly a tím pádem jste si mohli rozšířit své vlastní názory a nebo naopak, poukázat na pohledy, které vás ve finále upevní ve vašich názorech a o to víc si budete při své prezidentské volbě jisti v kramflecích.

Vlastnost 1. – Prožití reality

Ideální prezident musí mít zkušenost s realitou.  Nikoliv tak, že  tuto realitu zná zprostředkovaně či z vyprávění, ale že ji sám aktivně žil či žije.  V opačném případě je to teoretik.

Představme si, že si máme vybrat mezi dvěma vojáky.

Voják A, který právě dokončil studium na vojenské akademii s vyznamenáním a voják B, který nikdy nestudoval žádnou akademii, ale má za sebou mise na Blízkém východě, východní Ukrajině a i zachránil pár námořníků v Somálsku.

Kterého z nich si najmete, aby hlídal vaši rodinu?

Jaká je realita?

V České republice žije zhruba 10 mil. obyvatel.  Většina z nich má společné dvě oblasti. 

Abychom přežili, musíme pro sebe vygenerovat finanční příjem.  Ten většina generuje v roli zaměstnance nebo v roli podnikatele. Pod slovem podnikatel si představte kohokoliv, kdo není zaměstnán - tedy živnostník, majitel firmy, rentiér.

Většina z nás má rodinu. Otce, matku, partnera, děti a určitě bych do této skupiny zařadil i velmi blízké rodinné přátele.

Pro jednoduchost, pojďme výše uvedené oblasti nazvat Příjem a Rodina.

Příjem

Každý z nás, ať už zaměstnanec či podnikatel, dokáže ze sebe bez problémů vysypat desítky úskalí a problémů s generováním či udržováním si svého příjmu.

Zaměstnanec se bojí o práci, zaměstnanec je nedostatečně zaplacen, zaměstnanec nevychází s nadřízeným, zaměstnanci nechodí výplata, zaměstnanec se musí vzdělávat.

Podnikatel se bojí konkurence, má problémy s cashflow, má problémy se zaměstnanci, je zavalen vyhláškami, zodpovídá za dodané služby a zboží.

Rodina

Každý z nás dokáže vysypat desítky problémů spojených s rodinou.

Pokrýt všechny náklady, řešit zdravotní problémy, řešit vztahové problémy, řešit problémy členů rodiny, řešit problémy dětí ve škole, řešit lhaní, závidění, podvádění.

Jakého chci prezidenta?

Já chci prezidenta, který ví a zažil jaké to je v dnešním světě:

  • Chodit na poštu a stát tam frontu na nějaký doporučený dopis
  • Chodit nakupovat do supermarketů kde je spousta nekvalitních potravin
  • Jezdit MHD
  • Jezdit po okolí a ve městě
  • Řešit nějaké bezpráví v české justici
  • „Lítat“ po úřadech a komunikovat s úředníky
  • Čekat v narvané čekárně až přijdu na řadu u doktora
  • Chodit na třídní schůzky a poslouchat to tam (však víte co ;-))
  • Atd. atd.

Proč takového chci?  Protože já chci prezidenta, který opravdu chápe jak se nám, dolním 10 miliónům žije a co nás trápí, protože jen a pouze takový prezident je pak schopen aktivně vyvíjet takové aktivity vůči vládě, vůči poslancům, vůči senátorům, vůči komunálním politikům, které budou řešit to, co nás opravdu trápí.

Jak tento blog využít?

Až příště uvidíte jakéhokoli kandidáta, v rámci první vlastnosti se sami sebe zeptejte, jak moc tento kandidát opravdu na vlastní kůži prožil tu naši Česko-Moravsko-Slezskou realitu?

A pozor, nemusel ji prožít na 100%.

Je jasné, že Miloš Zeman v dnešním světě nežil realitu běžného člověka, ale pořád k ní měl mnohokrát blíže než Karel Schwarzenberg, tudíž kdybych se měl rozhodnout pouze na základě této jediné vlastnosti mezi těmito dvěma kandidáty, vždy bych vybral Miloše Zemana.

Na základě této jedné vlastnosti mě absolutně fascinují kandidáti jako třeba pan Švejnar, který žije v USA a jezdí si sem zakandidovat při jakékoli prezidentské volbě.

Závěrem

To, že je někdo akademik, milionář, politik je úplně jedno.  Důležité je, jestli v dnešním světě žil realitu tak, jak ji musíme žít my ostatní.

Tuto vlastnost můžete bez problémů též aplikovat na běžné politiky

Tato vlastnost je jedna z několika.  Sama o sobě nerozhoduje.  Budou rozhodovat i další vlastnosti, které vám představím v dalších dílech.


 
 


« zpět na seznam článků