cz   en

BLOG JIŘÍHO DVOŘÁKA

 

 “Než mít mrtvý firemní FB profil, tak to raději nemít žádný."


« zpět na seznam článků
Jak nám Hanka konvertovala k islámu...

Jak nám Hanka konvertovala k islámu...

Celý týden se v médiích objevovala zpráva, jak jedna z unesených holek z Afghanistánu, které se díky snaze a peněz spousta lidí nakonec podařilo navrátit do Česka, nadále praktikuje islám. Vyjádřila se k tomu celá řada různých odborníků, kteří nám povyprávěli o Stockholmském syndromu, způsobech přežití v zajetí, a že toto děvče není bezpečnostní riziko.

Můj názor na celý únos a návrat, který měl velký ohlas, jsem publikoval zde: http://www.entrypoint.cz/blog/osvobozene-divky-osvobozene-od-zodpovednosti/

Musím přiznat, že když jsem četl, že to jedno děvče nadále praktikuje islám, měl jsem z toho takový divně nepříjemný pocit.  Společně s dalším článkem, kde si nějaký muslimský vězeň stěžuje, že v českém vězení je problém dostávat stravu upravenou podle muslimského halalu. Následně jsem si vybavil debatu v České televizi, kde pan Halík vysvětloval situaci v církvi, kde mají velké dilema, jestli pomoci jen křesťanům (což by bylo hodně nekřesťanské), nebo i muslimům (což by bylo asi nepopulární), a dále jsem si znovu připomenul, že v Česku spoluvládne křesťanská strana.

Po tom všem jsem se sám sebe znovu zeptal, kdy už se konečně změní náš pohled na náboženství?

V dnešní době je nepředstavitelné, že se kdysi v letadle kouřilo. Dokonce se dřív mohlo kouřit i v metru. Takový Londýn zakázal kouření cigaret v metru v roce 1987 (http://www.dailymail.co.uk/news/article-2536638/London-Underground-life-caught-camera-1970s-80s.html), a to ne ze zdravotních nebo ohleduplných důvodů, ale z bezpečnostních.

Já bych byl strašně moc rád, kdyby všechna ta náboženství ztratila ten punc, který mají dnes.  Punc, na základě kterého se tváří, že jde o něco extra, co nemůže být zpochybňováno.

Jak jsem psal již zde: http://www.entrypoint.cz/blog/je-suis-charlie-ja-jsem-charlie/ celý problém našeho západního světa je naprostá nesoudná tolerance vůči očividným kravinám.  Myslím, že tolerance je slabé slovo.  Myslím, že správné slovo by mělo být zbabělost.  Jak tohle vyřešit? 

Nesmíme se druhým bát říci svůj názor!

Tím nemyslím žádné demonstrace, tím nemyslím být vulgární.

Já, když mi něco někde vadí, tak to slušně řeknu.  Ti, co mě znají osobně, vědí, že často někomu řeknu něco, co třeba není příjemné, ale řeknu to slušně. Kam tím mířím? Doufám, že když pak takový člověk jde tím svým dnem a deset různých lidí mu během dne řekne, omlouvám se, ale chtěl jsem vám jen říci, že máte na hlavě rozmatlaný výkal, že tyto lidi to postupně začne utvrzovat v tom, že ten výkal na hlavně není ani zajímavý, ani respektu hodný, ale že je prostě jen smradlavý a trapný.

Takže když někdo přede mnou mluví o astrologii a znameních, tak mu řeknu, že neví vůbec nic na astronomii, a že jen papouškuje nesmysly, o kterých nic neví a doložím mu to jak astronomicky, statisticky, tak i psychologicky.  Když to takhle budou říkat všichni, tak bude od astrologů a lidí, co věří na znamení, konečně klid.

Stejně tak nechápu, jak ve volbách může dostat hlas strana, která se hlásí k tomu, že náš vesmír se Zemí a Sluncem vznikl za 6 dnů (a i když to byla jen metafora, jak může dostat  hlasy strana, která se hrdě hlásí ke knížce, kde to, co se mi hodí, beru exaktně a to, co se mi nehodí, beru jako metaforu).

Takové straně by se mělo říct, vás volit nebudu, protože většina vašich členů věří na prokazatelné nesmysly.

Stejně tak nechápu, jak může veřejnoprávní televize pozvat nějakého pana Halíka, který hrdě hlásí principy křesťanství.  Proč mu rovnou neřeknou, my vás zde nechceme, protože sdělujete světu, že jsou reálné pohádkové bytosti, že jsou reálné pohádky o imaginárních kamarádech, a že tyto pohádky již samy prokázaly, že dělají svět horším. (chcete bydlet v horní nebo dolní půlce této tabulky? https://en.wikipedia.org/wiki/Importance_of_religion_by_country)

Proč někdo automaticky neřekne církvi, že je hloupost pomáhat jen křesťanům.  Co to je za nesmysl, když jsme všichni úplně stejní lidé. Co je to za nesmysl dělit lidi podle toho, jestli mají raději Harryho Pottera nebo Pána Prstenů?

Stejně tak by se stěžovateli ve vězení mělo rovnou říct, obtěžoval jsi život druhým proti našim pravidlům tak vehementně, že už ani tu tvoji hru na speciální stravu hrát nebudeme.  Za prvé, stejně tak, jako když dítě bude zlobit, nebudete následně jeho hru na prince tolerovat.  A pochybuji o tom, že když Krakonoš vidí, jak tento vězeň ubližoval lidem a za to dostal trest ve vězení, že by řešil, jestli tento odsouzený jí vepřové nebo ne.  Jinými slovy. Chtěl jsem toho vězně poslat do pekla za to, že kradl a napadal jiné lidské bytosti, ale protože v tom vězení poctivě jedl během ramadánu až po soumraku, tak ho pošlu do nebe? Ehm..

A stejně tak mi přijde hrozivé, že holka po dvou letech v zajetí u lidí, kterým přijde normální omezovat svobodu lidské bytosti, kde aby přežila, si podle příkazů svých omezovatelů začne hrát na „jezinky“, Krakonoše a Křemílka s Vochomůrkou, aby pak následně, po návratu do ČR, v tomto pohádkaření pokračovala.

Co to musí být za strašný svět, ve kterém žijeme, kde je možné vzít člověka a narvat mu pod hrozbou smrti a ublížení myšlenku o velkém imaginárním kamarádovi takovým způsobem, že tuto myšlenku přijme, a již se jí nevzdá?

To může být jen svět, ve kterém lidé, kteří vědí, že to jsou jen pohádky, nesmí říct pravdu, aby se někdo náhodou neurazil. Je to svět pokrytectví, ve kterém si ilegální běženec může stěžovat, že jen na něj místní policista hrubý.  Svět, kde musíme říkat, že je někdo nepřizpůsobivý. Svět, kde musíme říkat, že byt je vybydlený, ne zničený. Svět, ve kterém chodíme všichni nazí, ale tváříme se, jak jsme luxusně oblečeni.

Dámy a pánové, vzpomínáte na pohádku „Císařovy nové šaty“? Naučme se s hrdostí a za potlesku okolí říct: „Císař je nahý!“

 

Jiří DVOŘÁK

jednatel společnosti Entrypoint


 
 


« zpět na seznam článků