cz   en

BLOG JIŘÍHO DVOŘÁKA

 

 “Než mít mrtvý firemní FB profil, tak to raději nemít žádný."


« zpět na seznam článků
Filmové okénko: Velmi zajímavý detail o filmových Vetřelcích (Xenomorfech)

Filmové okénko: Velmi zajímavý detail o filmových Vetřelcích (Xenomorfech)

Myslím, že spousta lidí je dobře zná a fanoušci sci-fi je zajisté  znají podrobněji. Nedávno jsem však objevil z mého pohledu velmi zajímavý detail, který ne všichni fanoušci Vetřelců znají, a o který bych se rád podělil.

Byl jsem ohromen, když jsem viděl první film Vetřelec (http://www.imdb.com/title/tt0078748/) z roku 1979 a viděl jsem dnes již notoricky známého „facehuggera“, jak se přisaje na obličej člena posádky, aby se po nějaké krátké době prokousal z jeho břišní dutiny malý vetřelec.

Předpokládal jsem, že zmiňovaný „facehugger“ do těla člověka vložil/nakladl nějaké vajíčko nebo zárodek, ze kterého následně vyrostl malý vetřelec.

Přátelé, pokud to již nevíte, není tomu tak. Ani vajíčko, ani zárodek do těla „facehugger“ nevkládá.

Abych vám celé zajímavé tajemství neprozradil hned, řeknu vám pár příkladů.

Ve třetím filmu série (http://www.imdb.com/title/tt0103644/) Sigourney Weaver bojuje v trestanecké kolonii s jedním vetřelcem, který jí nechává být, protože  Sigourney má v sobě královnu vetřelců. Ke konci filmu Sigourney skočí do tekutého železa a jak padá, královna se z ní vykouše, Sigourney ji chytne a obě uhoří.

V následujícím filmu série (http://www.imdb.com/title/tt0118583/) jsou Sigourney a vetřelci zpět.  Dozvíme se, že byli naklonováni z krve Sigourney, kterou našli na trestanecké kolonii. Tato krev obsahovala DNA, jak Sigourney, tak vetřelce.  Když jsem to ve filmu tenkrát viděl, přišlo mi to jako hloupost a nevěnoval jsem tomu pozornost.

Další nápověda se objevila na konci ne moc vydařeného filmu Vetřelec vs. Predátor (http://www.imdb.com/title/tt0370263/), kdy se po napadení predátora „facehuggerem“ z jeho těla vykouše malý vetřelec, ale s prvky predátora.

 

Tento predátor-vetřelec následně dominuje druhému filmu série AvP. (http://www.imdb.com/title/tt0758730/)

Celé rozuzlení je nám nakonec vysvětleno ve filmu Prometheus (http://www.imdb.com/title/tt1446714/), kde se dovídáme o existenci mysteriózní černé tekutiny, která při kontaktu / pozření jiným tvorem přemění jeho DNA. Hned na začátku filmu se dovíme, že po pozření černé tekutiny vyspělou rasou nazývané „Inženýři“, je DNA Inženýra přetvořena na lidskou DNA. Následně během filmu dochází k celé řadě mixování mezi lidmi a černou tekutinou, které jsou pěkně znázorněny zde: (http://www.giantfreakinrobot.com/scifi/chart-shows-species-prometheus-created-spoilers.html)

Takže k navrácení se k naší prvotní otázce, co „facehugger“ pouští do těla?

Není to ani vajíčko, není to ani zárodek.  Je to něco, třeba jako virus, co dále pozmění DNA tak, aby začalo tělo tvořit malého vetřelce. Tím pádem má tento vetřelec různé kvality svého hostitele.  A proto bylo možné z krve Sigourney naklonovat vetřelce, jelikož DNA Sigourney byla již v té době pozměněna.

 

Jiří DVOŘÁK

jednatel společnosti Entrypoint


 
 


« zpět na seznam článků