cz   en

BLOG JIŘÍHO DVOŘÁKA

 

 “Než mít mrtvý firemní FB profil, tak to raději nemít žádný."


« zpět na seznam článků
Co znepokojivého nám ukazuje UBER a další nové služby

Co znepokojivého nám ukazuje UBER a další nové služby

V posledním půl roce jsem aktivně zaznamenal službu UBER.  Párkrát jsem ji již použil a to nejen v České republice, ale i v zahraničí a se zájmem četl články o tom, jak klasičtí taxikáři protestují proti UBERu a různé magistráty u nás i v zahraničí přemýšlí o zakázání UBERu. Podobné debaty se vedou o AirBnB a celou řadu dalších nových služeb.

Chtěl bych se v tomto blogu s vámi podělit co nám toto dění ukazuje a jsem sám překvapen, že to veřejnost nealarmuje.

Fakta

  •  Předpokládám, že službu UBER znáte a nebudu ji zde popisovat.
  • Proti UBERu protestují taxikáři, vadí jim, že oni musí mít taxametr, oni musí mít zkoušky, licenci, kontroly a celou řadu dalších podmínek, které řidiči UBERu mít nemusí.
  • Maxistrátu / státu se nelibí, že tuto službu nereguluje.
  • V Brně už dokonce UBER zakázali. Více zde: http://bit.ly/2wwzljF
2587638_taxi-uber-taxikari-v0.jpg

Obecný pohled

Existuje stávající taxi služba. Přišel UBER, ten je vlastně jako taxislužba, a protože UBER nedodržuje pravidla standarní taxi služby, tak jej zakážeme.

Alternativní pohled

Mně UBER přijde jako moderní služba, která je možná díky tomu, že dnes máme skoro všichni chytré mobilní telefony s datovým připojením a již teď celou řadou aplikací.

Co to znamená, že se okolní svět změnil a ta změna přináší nové služby, které dříve nebyly možné.

 872d3524-f170-4e4f-833c-b0599143a1a9.jpg

Možné reakce státu

Objeví se služba, která kvuli moderním technologiím nezapadá do stávajích regulí, ale veřejnost vítá, V tuto chvíli má stát dvě možnosti:

1)     Službu zakázat, protože neodpovídá stávajícím regulím o taxi službě

2)     Upravit stávající regule tak, aby nova služba mohla fungovat i za cenu toho, že standardní taxi služba, jak ji známe, zanikne nebo nebude provozována v takovém rozsahu

 Co kauza UBER odhaluje?

Kauza UBER odhaluje pro mě zdrcující skutečnost.  Stejně, jak celý život slýchávám, že alternativní paliva jsou dávno vymyšlena, ale jsou uzamčena v trezorech ropných společnostech, tak se zde objevila nova služba UBER, která s použitím moderních technologií válcuje a eliminuje standardní taxi službu.

Místo toho, aby někdo řekl, vážení provozovatelé taxi služby, v důledku nových technologií to vypadá, že způsobu jakým provozujete vaši službu odzvonilo.

Místo toho, aby někdo řekl, doba pokročila, musíme zastaralý zákon / vyhlášku o taxi službě revidovat.

Tak místo toho přemýšlíme, jak UBER postihnout či rovnou zakázat.

Resistance-to-innovation.jpg

Co chybí?

Očividně naši státní správě chybí někdo, měli by to být politici či občané, kteří neustále monitorují vývoj na trhu a neustále přizpůsobují legislative novému vývoji.

To se ale neděje.

Proto to dopadá tak jak to dopadá i v dalších oborech.

Vezměte si třeba školství, o kterém jsem již kdysi psal (http://www.entrypoint.cz/blog/tragicke-ceske-skolstvi/) či natočil video: (https://www.facebook.com/planprocr/videos/1263851370323433/), to je přesně příklad toho, kdy svět už má dávno digitální „paměť“ (vyhledavač Google), přenosnou knihovnu (mobilní telefon), ale pořád se budeme ve světě, kde se neustále zrychluje frekvence s jakou se věci mění, tvrdit, že se vzděláním, které získáte třeba v 25ti, si vystačíte celý svůj život.

Je to jako v přírodě?

V přírodě platí, že ten organizmus, který se změnám přizpůsobí nejrychleji vyhrává a organizmus, který se neumí přizpůsobit končí.

Když vidím, jak náš stát zdlouhavě, pomalu reaguje na jakékoli změny ve společnosti a raději udělá vše proto, aby nový vývoj blokoval.

Když vidím, jak společnost kolem nás, není vůbec připravena si přiznat, že nějaká služba, která existovala desítky let končí.

iStock-robot_artificial_intelligence_543564162 (500 x 306).jpg

Tak mám obavu co nás čeká.  Protože co budeme dělat, až nám v zaměstnání řeknou, že raději využijí služby umělé inteligence než vás samotných?

Pamatujte jak to funguje v přírodě a učte se jak se učit a adaptovat.

Cultural-Evoluton.png


 
 


« zpět na seznam článků