cz   en

BLOG JIŘÍHO DVOŘÁKA

 

 “Než mít mrtvý firemní FB profil, tak to raději nemít žádný."


« zpět na seznam článků
Co je možná ve skutečnosti cenzura a zákazy

Co je možná ve skutečnosti cenzura a zákazy

Nedávno jsem kdesi v médiích zaznamenal, že nějaká reklama na spodní prádlo byla stažena z televize, protože si lidé stěžovali, že není vhodná, respektive, že je moc erotická.  Tuším, že tomu bylo v Austrálii. To mě vedlo k zamyšlení, jak je v dnešní super korektní době úplně normální, že si pořád někdo stěžuje na různé audio vizuály či výroky, které jej pohoršují.  Tento trend ovšem pod sebou skrývá jeden zajímavý poznatek, o který bych se chtěl dnes s Vámi podělit.

Známe to všichni.  Společnost spustí reklamu a ozvou se rozhořčení občané, že ta reklama není vhodná a ať ji televize přestane vysílat.  Postupně tlak sílí a společnost, která reklamu nasadila, ji raději stáhne, aby si nepoškodila image.

b160907o1.pngOdtud je to kousíček k dalším trendům, na které si začínáme zvykat.  Nekuřákovi vadí, že někdo v restauraci kouří a chce zákaz kouření.  Kuřákovi vadí, že si nemůže v restauraci zakouřit a chce kouření zase povolit. Někomu vadí text písničky v rádiu a nechce, aby se hrála.  Někomu vadí text knížky, která se vydala a požaduje, aby se stáhla.

Všichni tento trend zákazů známe.  Prostě vždy se objeví jedinci či skupiny, kterým něco vadí a tyto jedinci či přímo subjekty udělají haló proto, aby projev, který se jim znelíbil, zmizel z veřejného prostoru.  Dělají to pro „dobro“ nás ostatních.

Je to vlastně veřejná cenzura samozvaných cenzorů.

Cenzuru známe z pohledu režimů.

Vládnoucí garnitura států, které aplikují cenzuru, se tímto snaží udržet myšlení většinového obyvatelstva v mezích, které se vládě daného státu hodí.

Kdysi dávno, když jsem žil v Kanadě, jsem si přečetl ezoterickou knihu o meditování.  Přišla mi zajímavá a doporučil jsem ji kamarádovi, který ji velmi vážně odmítnul, protože jeho slovy: Není to Bible a vše co není Bible je dílo ďábla, a proto ji nebude číst.

b160907o2.pngŘíkal jsem si tehdy, že nechápu, čeho se bojí.

Později ve svém životě jsem si začal všímat, že se kolem mě pohybují ženy zahalené od hlavy k patě v černých hábitech.  Vždy jsem si myslel, že je to proto, že nechtějí být viděny.  Ještě později jsem zjistil, že jim to přikazuje jejich víra.  A ještě později jsem se dozvěděl, že se nezahalují kvůli tomu, že by jim vadilo, že bych je viděl, ale že se zahalují kvůli tomu, aby mě nerozptylovali.

Co ze všeho výše zmiňovaného vyplývá?

Že v každém společenství lidí existuje skupina, která se domnívá, že:

 • Tato skupina stojí morálně či jinak nad zbytkem společnosti
 • Tato skupina má mandát určovat nám ostatním, co můžeme či nemůžeme vidět
 • My ostatní jsme nesvépravní blbci

 b160907o3.jpg

Popíši vám, jak se chovám já:

 • Když někde vidím něco, co se mi hodně nelíbí, tak to vypnu, přepnu nebo se otočím a ignoruji to
 • Myslím, že si dokáži přečíst Mein Kampf, Bibli, Korán či zákon o stranách a hnutích bez toho, aby se ze mě stal nacista, křesťan, muslim či demokrat J
 • Když jsem byl kuřák a vešel do nekuřácké restaurace, tak jsem se na místě otočil a šel jinam
 • Teď, když jsem nekuřák a vejdu do kuřácké restaurace, tak se na místě otočím a jdu pryč

Na první pohled by se tedy dalo říct, že ti, kteří něco zakazují nebo přikazují, jsou ti, kteří si myslí, že většina lidí jsou malé děti, které si neumí udělat svůj vlastní názor.

Ve skutečnosti je pravda asi úplně jinde a chci se o ni s vámi podělit.

Kdysi se mne pár mých partnerek ptalo, proč nežárlím, že ten, kdo nežárlí, nemiluje.

Já vždy říkal, že jsou jen dvě varianty.  Buďto jsem pro tebe ten nejlepší anebo ten nejlepší nejsem.  Když si půjdeš dát s někým kávu nebo půjdeš někam na diskotéku a někdo tě tam začne oslovovat, tak se stanou jen dvě věci.

b160907o4.jpgPokud jsem ten nejlepší, tak tě konverzace s někým kdo tě „balí“ utvrdí v tom, že tomu tak je a pak jsem rád, že jsi mohla toto zažít. Nebo naopak tě taková zkušenost přesvědčí v tom, že ten nejlepší nejsem a pak se pojďme rozejít a já za to budu rád, že někdo, koho miluji, si našel někoho jiného s kým je šťastný.

Tento možná úsměvný postoj ovšem ukazuje na povahový rys, který je pod vším, co jsem zde dnes popsal, schován.  A tím je nejistota či absence sebedůvěry ve vlastní názor a postoj.

Pojďme si to vzít hezky pozpátku.

Když někdo extrémně žárlí, je to proto, že si není jistý svým partnerem a má strach, že partner může poznat někoho lepšího.

Když někdo zakazuje knihy, filmy, projev, tedy když někdo zakazuje myšlenky, má strach, že ty myšlenky jsou natolik atraktivní, že budou pro někoho zajímavější než myšlenky, které se zakazující snaží prosadit.

Naopak, ten postoj musí být obrácený.

b160907o5.jpg

 • Přečti si tuhle příšernou knihu, ať si o to víc vážíš té naší knihy.
 • Vyzkoušej si, jak je strašný být odhalená, ať si o to víc vážíš našich pravidel.
 • Pusť si tu reklamu, ať si o té firmě uděláš obrázek sám.
 • Provozuj si restauraci, jak chceš. Je přeci v tvém zájmu, aby tam chodilo co nejvíce lidí.
 • Komunikuj si s kým chceš, protože jenom tak poznáš, že já jsem ten nejlepší.
 • Vycestuj si na ten západ, jak chceš, ať sám vidíš, jak se tu máme super

Závěrem vám tedy chci říct, že jsem ve svých 39 letech toho názoru, že kdykoli někdo něco zakazuje či přikazuje, slyším ve skutečnosti nejdříve:

„Jirko Dvořáku, myslím si o Tobě, že jsi nesvéprávnej, lehce manipulovatelnej, totální blb, který není schopen se sám o ničem rozhodnout či si udělat obrázek, a proto máme potřebu tě odstínit od kontentu, který by tě mohl ovlivnit“

Pak se ale zaposlouchám a slyším:

„Jirko Dvořáku, já mám strach, že to, co zakazuji, by tě mohlo změnit, protože to, co chci, už není tak pro svět atraktivní, prostě nejsem si vůbec jistý, že to, co zastávám je dobré“

A proto se rozloučím s posledním příkladem.

b160907o6.jpgPředstavte si kuchaře, který je přesvědčen, že vaří nejlepší jídlo a ve stejný okamžik vám zakazuje chodit do vedlejší restaurace.  Co se stane, když ve skutečnosti ten kuchař vaří nechutná jídla?  Co se stane, když ve skutečnosti ten kuchař opravdu vaří ty nejlepší jídla?

Dobrou chuť! ;-)

 


 
 


« zpět na seznam článků